Projekty domów jednorodzinnych – w zgodzie z ekologią

projekt domu jednorodzinnego

W obecnych czasach ekologia odgrywa ważną rolę. Jest ważną kwestią praktycznie w każdej dziedzinie życia człowieka. W związku z tym budując dom, już na etapie wyboru projektu warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Ekologiczny-dom
Chcąc być eko, myślimy nie tylko o zdrowym odżywianiu ale również o dbaniu o naturalne środowisko. Z tego względu wybór ekologicznego projektu domu jednorodzinnego nie jest łatwy. Mylnie uważa się, iż ekologiczny dom to tylko taki, który jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania. Ekologiczny dom to jednak głównie taki, który nie zagraża środowisku.

Ogrzewanie
Do budowy ekologicznego domu powinny być użyte naturalne materiały. Istotna jest też kwestia ogrzewania, która musi być uregulowana w projekcie domu jednorodzinnego. Pamiętać też należy, że budynki ekologiczne mają mieć niskie zapotrzebowanie na energię. Co w rezultacie oznacza stosowanie odnawialnych źródeł energii np. ekogroszek czy pellet.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii grzewczych koszty eksploatacji jednorodzinnego domu ekologicznego znacznie się zmniejszą. Jest to bardzo duża różnica w stosunku do domu tradycyjnego, w szczególności biorąc pod uwagę oszczędności wieloletnie.

Dom ekologiczny=energooszczędny?
Otóż takie pytanie zadaje sobie nie jednak osoba, czy dom energooszczędny jest zawsze ekologiczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna, jednak większość argumentów wskazuje, iż dom energooszczędny nie zawsze jest ekologiczny. Ta zasada działa zaś na odwrót, dom ekologiczny musi być energooszczędny.

Dom z bali
Współcześnie ciekawym projektem domu jednorodzinnego jest dom z bali. Do budowy takiego domu stosuje się drewniane bale. Co ważne, koszt budowy domu z bali do stanu gotowego jest stosunkowo niski. Mało tego wykorzystywane bale są w 100% pochodzenia naturalnego, co pozytywnie przekłada się na zdrowie mieszkańców. Jednak jest to tylko jedna z wielu zalet tego budownictwa.

Wybór odpowiedniego dachu
Dach to kluczowy element stanowiący wizytówkę każdego domu. Poza funkcjami ozdobnymi spełnia również szereg funkcji użytkowych: chroni przed wiatrem, opadami oraz słońcem. Co więcej spaja i podtrzymuje całą konstrukcję budynku. Z tego też powodu każdy dach musi być szczelny i odpowiednio ocieplony. Dzięki temu uchroni budynek przed niepotrzebnymi stratami ciepła, wilgocią czy nawet grzybem. Do standardowych pokryć dachowych można zaliczyć dachówki i blachodachówki. Nowoczesnymi pokryciami są zaś: gonty i blachówka miedziana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *