Wymarzony dom na wąskiej posesji?

projekt domu na wąską działkę

Posiadanie własnego domu jest jednym z najczęściej wyrażanych pragnień współczesnych Polaków. Wielu z nich, budując swój wymarzony azyl, wykorzysta do tego celu teren otrzymany od rodziców bądź innych członków rodziny.

W takich sytuacjach zdarza się, że układ geodezyjny działki nie pozwala na budowę każdego rodzaju budynku. Szczególne ograniczenia dają się we znaki posiadaczom działek wąskich, uniemożliwiających posadowienie rozległego budynku. Czy oznacza to konieczność budowy brzydkiego domu? Nie całkiem, jak się okazuje.

Wąskie też może być piękne
Działka niewielkiej szerokości z góry narzuca inwestorowi możliwe do realizacji projekty. Jeśli więc dana działka w planie zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje zabudowy szeregowej lub bliźniaczej pozostaje wybór projektu budynku węższego, ale za to bardziej rozciągniętego w swej długości, co w praktyce oznacza to szczytową ścianę budynku zwróconą ku ulicy.

Wbrew pozorom daje to o wiele szersze możliwości niż mogłoby się wydawać. Projekty domów na wąską działkę zaskakują różnorodnością praktycznych rozwiązań. Wszystko zależy od inwencji projektanta i naszych realnych potrzeb.

Ażeby je dobrze zdiagnozować powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań, dotyczących m.in. ilości potrzebnych sypialń, pożądanego umiejscowienia garażu, przyzwyczajeń domowników, czy nawet sposobu ogrzewania. Warto zauważyć, że podobne pytania muszą zadać sobie inwestorzy budujący dom na typowej działce, nie mają oni jednak tak z góry narzuconego ogólnego kształtu domu, który tu odgrywa pierwszorzędne znaczenie.

W górę czy wzdłuż?

Przyglądając się projektom domów na wąską działkę można zauważyć dwie tendencje – poszerzanie przestrzeni domowej poprzez wykorzystywanie kolejnych kondygnacji bądź też wydłużanie budynku. Pierwsza – jak nietrudno zauważyć – dotyczy domów piętrowych, treścią drugiej natomiast są te parterowe.

I tutaj po raz kolejny okazuje się, że najważniejsze są upodobania i charakterystyka przyszłych domowników. Jeśli więc nie straszne nam są schody z powodzeniem możemy decydować się na projekt budynku piętrowego, gdy natomiast mieszkańcami mają być ludzie starsi najlepiej sprawdzi się rozłożenie całości pomieszczeń na jednej, parterowej kondygnacji.

Zawsze warto pamiętać jednak o jednym – wąska działka nie oznacza końca marzeń o własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *